Ukoliko vozite i pratite adventure scenu u Hrvatskoj i Sloveniji, zasigurno ste do sad čuli za ADV Spirit. Osnivači ove škole su Roman Bale, koji je možda najpoznatije ime moto ADV scene na ovim područjima, i Tomaž Kotarc, osnivač i predsjednik MyTeam Motocross kluba i My Team parka Brnik.
Znali smo da voze u divljini, da održavaju škole i rade puno dobrih stvari za ADV scenu u regiji, no ovoga puta zaintrigirali su nas novim eventom imena Bosnia Quest koji na ‘domaći teren’ donosi puno svježine pa smo odlučili popričati s organizatorima, ne bi li saznali o kakvoj se točno “utrci” radi i kome je namjenjena.
Bosnia Quest 2025
Dakle sam event, iako natjecateljskog karaktera, nije utrka u pravom smislu riječi, već je navigacijski izazov timskog duha sa startnom tokom na bosanskohercegovačkoj planini Igman, nadomak Sarajeva, piše explorationthrill.com.
Brzina vožnje nije presuđujući faktor u plasmanu sudionika, već su to navigacijska sposobnost vozača, njihov timski duh, spremnost pomaganja drugim kolegama i lokalnim zajednicama, pa čak i sam šarm tima.
Više o eventu saznali smo u mini razgovoru s Romanom Bale, pročitajte ga u cijelosti i saznajte više o nesvakidašnjoj vožnji koja ozbiljno parira najvećim svjetskim, amaterskim relijima.
Što je zapravo Bosnia Quest i koliko iskustva na motoru moram imati da bih nastupio na utrci?
Bosnia Quest je orijentacijski off-road izazov koji traje četiri dana i vodi vas kroz 10 000 km2 nevjerojatnih bosanskih planina i visoravni. Bosnia Quest nije klasična utrka s naglaskom na brzinu, već kombinacija navigacije, strategije i istraživanja prirode. Konačni rezutat je simboličan.
Za sudjelovanje nije potrebno veliko off-road iskustvo. Ako imate osnovno iskustvo vožnje po makadamu ili terenskim uvjetima i osjećate se ugodno s motociklom na neravnom terenu, spremni ste za sudjelovanje.
Želimo potaknuti sudionike da ne razmišljaju o brzini ili natjecanju, već da sami osmisle zadatke koji će ih povezati s lokalnim stanovništvom i okolišem. Ekipe su pozvane da si uzmu vremena za druženje s lokalnim zajednicama, popričaju s ljudima, poslušaju njihove priče, sudjeluju u njihovim aktivnostima ili im pomognu ako primijete potrebu.
Od offroada vozio sam samo blagi makadam i to oprezno. Moram li na utrci voziti brzo?
Ne, brzina nije ključna na Bosnia Questu. Ključ uspjeha je točna navigacija i strateško prikupljanje bodova. Vozite vlastitim tempom i fokusirajte se na sigurnost, uživanje u krajoliku i druženju sa ekipom. Obzirom da se svaki sudionik prati preko GPS sustava, vožnja iznad ograničenja na cestama mogla bi negativno utjecati na rezultat.
Kako je koncipirana navigacija i moram li imati GPS uređaj i kakav?
Navigacija se temelji na GPS točkama koje dobivate od organizatora. Potreban vam je GPS uređaj koji podržava GPX datoteke ili pametni telefon s aplikacijom za offroad navigaciju. Više se preporučuju namjenski GPS (Garmin i slično) uređaji s dobrom autonomijom baterije i pouzdanom signalizacijom u usporedbi sa telefonskim uređajima i navigacijskim appovima, jer telefonski ugrađeni GPS ponekad u gustim šumama i kanjonima ima teškoče sa lociranjem i stoga navigacija često bude netočna.
Na koji način dobivam dodatne bodove?
Bodove prikupljate pronalaženjem skrivenih GPS točaka i izvršavanjem zadataka na terenu, no to nije jedini način. Naša filozofija stavlja naglasak na iskustvo, interakciju i doprinos lokalnim zajednicama.
Želimo potaknuti sudionike da ne razmišljaju o brzini ili natjecanju, već da sami osmisle zadatke koji će ih povezati s lokalnim stanovništvom i okolišem. Ekipe su pozvane da si uzmu vremena za druženje s lokalnim zajednicama, popričaju s ljudima, poslušaju njihove priče, sudjeluju u njihovim aktivnostima ili im pomognu ako primijete potrebu. Ovo je prilika da doživite Bosnu iz prve ruke – kroz prijateljstva, kulturnu razmjenu i male geste solidarnosti.
Za dodatne bodove, sve što trebate učiniti jest dokumentirati svoje aktivnosti, bilo fotografijama, videozapisima ili kratkim pričama. Ako to podijelite na društvenim mrežama i tagirate Bosnia Quest Instagram profil, osiguravate sebi još više bodova.
Završni rezultat nije vezan samo s brojem checkpointova koje ste posjetili. Pobjednička ekipa može biti ona koja je najviše osjetila, doživjela i proživjela Bosnu u svom punom sjaju – kroz priče, ljude i jedinstvena iskustva koja će ponijeti sa sobom.
Naš je cilj stvoriti sigurnu i nezaboravnu avanturu koja slavi sporiji tempo i otvara vrata dubljem razumijevanju prekrasne Bosne i njezinih ljudi.
Što sve trebam imati od opreme na motoru ili u ruksaku i što mi je neophodno od zaštitne opreme?
Na motoru trebate imati:
- Komplet za popravak guma.
- Rezervne zračnice.
- Osnovni alat.
- Prvu pomoć.
- Rezervnu vodu.
- Owaka Tracking uređaj (osigurava organizator dan prije početka eventa uz registraciju)
U ruksaku, ako nemate svoj na eventu ćete moći kupiti Enduristanov, korisno je imati dodatnu odjeću, energetske pločice, te GPS uređaj ili telefon s offroad navigacijskom aplikacijom. Što se tiče zaštitne opreme, obavezni su:
- Čizme za offroad vožnju,
- Preporučujemo i zaštitni prsluk ili oklop za dodatnu sigurnost,
- Čvrsta kaciga,
- Rukavice,
- Štitnike za koljena i laktove.
Treba li mi oprema za kampiranje i hrana?
Ne treba. Organizatori osiguravaju smještaj i obroke na svakodnevnim bazama, tako da ne morate nositi kampersku opremu ili velike zalihe hrane. Preporučljivo je, međutim, ponijeti energetske pločice ili grickalice za etape, jer dani mogu biti dugi i zahtjevni.
Trebaju li mi rezervni dijelovi i moram li znati sam raditi na motoru?
Svako bi trebalo ponijeti osnovne rezervne dijelove, poput zračnica, ručice kočnice i spojke i osnovnih potrošnih materijala. Iako nije obavezno znati sve popravke, osnovne vještine poput zamjene gume ili podešavanja lanca mogu vam biti od velike pomoći.
Što ako mi se negdje na etapi pokvari motor?
Organizatori osiguravaju tehničku podršku i pomoć tijekom utrke. Ako se motor pokvari na etapi, i nema drugog rešenja, možete zatražiti pomoć od službenih vozila koja će vam pomoči oko evakuacije.
Koje kubikaže motora se smatraju prihvatljivima?
Na Bosnia Questu su dobrodošli svi motocikli, od lakših enduro modela do težih adventure motora. Važno je da je motocikl tehnički ispravan i prilagođen terenskim uvjetima.
Kakve gume bi mi preporučili za event?
Za veče twin ADV motore preporučujemo najmanje dual-sport gume poput Continental TKC80, bolji izbor je guma tipa Mitas Trail XT+, za manje enduro i ADV motore preporučuje se offroad gume s agresivnijim profilom ala Michelin Tracker ili sličnih modela. Ove gume pružaju dobru stabilnost na asfaltu i odličan grip na neravnim ili blatnim terenima.
Treba li mi prva pomoć i postoji li medicinski tim?
Da, svi sudionici trebaju imati osnovni komplet prve pomoći. Event se dešava u odmaknutim predjelima BiH. U bazi je prisutan medicinski tim koji je spreman intervenirati u slučaju ozljeda. Regionalna GSS također će biti u pripravnosti. Svaki vozač ima na sebi tracking uređaj koji u svakom trenu odašilje lokaciju vozača i u slučaju ozbiljne ozlijede može se aktivirati i javiti lokaciju organizaciju. Svakako treba biti svjestan da ovisno o lokaciji pomoć ne može uvijek brzo stići zbog teških puteva, velikih razdaljina i nepristupačnih terena. Zbog stoga bitno da se vozi sigurno. Sigurnost sudionika prioritet je organizatora.
Nemam tim s kojim bih se prijavio. Mogu li se prijaviti sam?
Naravno! Pojedinci su dobrodošli, a organizatori će vas spojiti s drugim sudionicima koji također traže tim. Bosnia Quest je poznat po prijateljskoj atmosferi, pa ćete brzo pronaći društvo za vožnju. (explorationthrill.com) (Foto: adv spirit)