Sve više problema u državi, a sve manje rješenja. Tako u najkraćem srednjoškolci opisuju stanje u državi. To je ujedno i razlog zbog kojeg nemaju motivacije, a mnogi planiraju i odlazak iz BiH. Na obilježavanju Međunarodnog dana srednjoškolaca poručili su i da se nadaju skorim promjenama na bolje, kako bi budućnost gradili u svojoj državi.
Položaj učenika i srednjoškolaca u Tuzlanskom kantonu ubrzano se mijenja, ali na gore, smatraju to iz Mreže vijeća učenika TK. Ističu kako je sve prisutniji nedostatak motivacije i želje za učenjem među mladima te naglašavaju da je ključno da srednjoškolci preuzmu odgovornost i sami kroje svoju budućnost, prenosi RTV Slon.
„Mijenja se. Kao što stariji a i mi mladi govorimo, budućnost je ipak na nama. Tako da je veoma bitno da se mi uzmemo u te neke malo bitnije uloge, jer mi ćemo mijenjati budućnost“ ističe Semir Hodžić predsjednik Mreže vijeća učenika TK.
Sličnog mišljenja su Una i Adnan, koji svoju budućnost planiraju na fakultetima u Sloveniji. Vjeruju da je to najbolji izbor za njih, jer mladi u Bosni i Hercegovini nemaju puno mogućnosti.
„Svakako da srednjoškolci nemaju dovoljno prilika, ali radimo na tome, zalažemo se kao aktivni srednjoškolci iz vijeća učenika, trudimo se da što bolje doprinesemo tim prilikama, da se one što bolje vide ali i sami pokušavamo da jedni drugima nudimo prilike, da jedni druge gradimo, da jedni drugima budemo podrška i da izgradimo neke pozitivne odnose“ dodaje Adnan Halilović učenik „JU Gimnazija Živinice“.
„Mislim da je danas baš ogroman problem motivacija, da se učenici nekako potiskuju, da se povlače u sebe, i da ne rade kao što bi trebali, kao nekada što su radili“ nadovezuje se Una Đulić učenica Gimnazije “Dr. Mustafa Kamarić” Gračanica.
Mladi vjeruju da trenutna situacija na tržištu rada značajno utiče na gubitak motivacije za učenje i lični razvoj. To je, prema njihovom mišljenju, glavni razlog odlaska iz zemlje, zbog čega upućuju važnu poruku svim građanima.
„Želimo poslati kako i mi mladi tj srednjoškolci smo ustvari resurs i prilika i kako mi imamo svoju snagu i kako možemo danas sutra mijenjati svijet.“ kazala je Lejla Smajić potpredsjednica Mreže vijeća učenika TK.
A događajem poput ovog, pokazali su da barem na kratko, zaista mogu mijenjati svijet. (tl)