Selima Ismailovna Khadisova, iz Čečenije, više od mjesec dana boravi u pritvoru u Bosni i Hercegovini, gdje čeka odluku o svojoj sudbini. Selimu, inače, potražuju ruske vlasti na osnovu potjernice, koja je, kako tvrde, tereti za terorizam.
Ona je, u međuvremenu, podnijela zahtjev za azil u BiH, suočavajući se, kako tvrde njeni zastupnici, s političkim progonom. Njeno izručenje Rusiji, ocjenjuju, imalo bi fatalne posljedice. Za N1 je govorio advokat koji je zastupa, Emir Gazić, koji je potvrdio da je Sud BiH, danas, ukinuo odluku o privremenom pritvoru, odnosno, preinačio je u ekstradicijski pritvor koji može potrajati, najviše, šest mjeseci. Za to vrijeme, Sud BiH će utvrditi sve činjenice, nakon čega će donijeti i konačnu odluku.
“Tačno je da se u ovom trenutku, na teritoriji BiH nalazi državljanka Čečenije, koja je izložena jako velikom stepenu progona od Rusije i samog tog sistema. Ona je, svojevremeno, bila usko vezana za režim Ramzana Kadirova, odnosno, za jednog visokog zvaničnika iz njegove vojske. Ona je, zaista, pod vrlo specifičnim okolnostima, uspjela da prebjegne, kako iz Čečenije, Rusije, pa nadalje preko Turske, da dođe u BiH. Ona je u jednoj, vrlo, nezavidnoj situaciji”, kaže Gazić.
Navodi i da su molbe za ekstradiciju, odnosno, ekstradicijska dokumentacija koja dolazi temeljem Interpolovih potjernica, veoma kontradiktorna, u prvom redu da su joj se, u istoj dokumentaciji, prvobitno stavljale ozbiljne inkriminacije.
“Da je ona upravljala terorističkim kampovima, da je bila lice koje obučava teroriste, da bi sada, u ponovljenoj dokumentaciji koja je stigla, ispostavilo se da je ona samo bila u nekom vidu, kao, saniteta, odnosno, kao neki pomoćni sektor u tom nekom djelu”, priča Gazić.
Ističe da nikada, nijedan dokaz nije dostavljen, koji potkrepljuje tvrdnje da je ona, uopšte, boravila u Siriji.
“Mislim da će Sud imati određenu dozu empatije i vidjeti, do detalja, šta se dešava, kakva je ta njena sudbina. Ona je majka troje djece. I odbrani i sudu će u nekoj široj slici biti jasno da je zaista nemoguće upravljati terorističkim kampovima, a u isto vrijeme biti majka troje maloljetne djece koja su baš u tom specifičnom vremenskom periodu bila uz nju, cijelo to vrijeme. Oni su boravili u Turskoj. Nesporno je, na jedan način, da su došli u BiH. Ona je zatražila ovdje azil”, dodaje.
Kaže Gazić, koji se nada da će se ova situacija, na kraju, okončati na najbolji mogući način. Posljednje informacije govore da će se zahtjev za azilom razmatrati u zajedničkom slučaju, odnosno, da bi činjenica da je majka troje djece, mogla ubrzati postupak. Posljednja odluka Suda, ocjenjuje, nije idealna, ali je očekivana. Prioritet je, kaže, sačuvati Selimin život.
“Zaista smatramo da bi, ako bi bila vraćena na teritoriju Rusije, iz bilo kojeg razloga, to bio potpuni kraj za nju, u smislu da bi joj se zametnuo svaki trag. Posebno vezano za djecu. Nadalje, ima tu neka šira priča što se tiče čečenskih običaja, i uopšte, šta se radi s tom muškom djecom. Zaista, jedna vrlo specifična situacija što ne može stati pod kišobran života i ne može se pretpostaviti, uopšte, šta bi se moglo desiti, ali scenario bi, zaista, mogao da bude najgore moguće vrste, ako bi bila uvažena žalba, odnosno, njihova molba za njenu deportaciju u Rusiju”, navodi Gazić.
Na pitanje, otkud baš u BiH, te da li joj je ovo tranzitna država, u pokušaju da pobjegne, Gazić kaže da nije poznato, ali ono što je sigurno jeste da se nalazi u jednom ozbiljnom bjekstvu od režima koji joj prijeti i koji pokušava da je potpuno dovede u jedan ishod s fatalnim posljedicama:
“Njena djeca trenutno se nalaze na određenoj lokaciji koji mi ne bi otkrivali, a ona se nalazi u ženskoj pritvorskoj jedinici na lokaciji koja nije otkrivena. Već oko 40 dana je razdvojena od svoje djece. Djeca su jako mala i jako je teška situacija u tom dijelu što se tiče viđanja. Ona, naime, ima mogućnost samo 15 minuta sedmično da vidi djecu i to kroz debelo staklo. Takva su pravila, moramo im se povinovati, ali zaista je jedan ljudski momenat potpuno izostao”.
Nezvanično saznajemo da se Selima nalazi u Tuzli, dok njena djeca borave na teritoriji Sarajeva. Konačnu odluku, ako odluka Suda bude pozitivna, daće ministarstvo bezbjednosti. U međuvremenu, njen pravni zastupnik izražava nadu da će ova žena uspjeti da započne jedan novi život.
“Jer ovo što se desilo… Za vrijeme moje karijere, ovako nešto nikad nisam vidio, da se ovako neko progoni, pa, blago će biti ako kažem divljački, s tačno vidljivim posljedicama, ako bude izručena”, zaključuje Gazić. (tl)