( Ishrana ima definitivno veliki uticaj na naše zdravlje – Foto: Pexels.com)
Naša svakodnevna ishrana ima značajan utjecaj na cjelokupno zdravlje, a posebno na funkcije mozga. Osobe s uravnoteženom prehranom često pokazuju bolje kognitivne sposobnosti i stabilnije mentalno zdravlje.
Nutricionistica Kirsten Brooks savjetuje kako pravilna ishrana može podržati zdravlje mozga, uz upozorenje da izbjegavamo namirnice bogate rafiniranim šećerima i ugljikohidratima, kao i visokoprerađenu hranu s niskim sadržajem proteina i vlakana. Takva ishrana može poremetiti nivo glukoze i povećati rizik od predijabetesa ili dijabetesa, što sa sobom nosi niz drugih zdravstvenih izazova. Kod dijabetičara se često javlja i povećan rizik od neuroloških komplikacija jer visoki nivoi šećera mogu oštetiti funkcije mozga.
Kako bi se spriječile ove posljedice, Brooks preporučuje konzumaciju prirodnih, minimalno prerađenih namirnica. “Cjelovite žitarice poput smeđe riže i zobi, voće s niskim udjelom šećera, razno povrće, grah, leća, riba, meso i jaja predstavljaju odličan izbor. Ishrana s niskim udjelom vlakana i visokim udjelom šećera i brzih ugljikohidrata, koja sadrži vještačke dodatke, može povećati visceralnu masnoću i izazvati tzv. upalu u mozgu,” objašnjava Brooks.
Pored toga, preporučuje unos vlakana od najmanje 30 grama dnevno kako bi se ojačalo zdravlje mozga. Povrće poput brokule, prokulica, artičoka, kelja, te bobičasto voće, jabuke, kruške, bademi i chia sjemenke također su korisni za kognitivne funkcije.
Fermentirane namirnice poput jogurta, kefira, kiselog kupusa i kimchija mogu dodatno poboljšati zdravlje crijeva, što pozitivno utiče na mozak.
Doktor Donald Grant preporučuje ženama da uključuju masnu ribu, jaja, lisnato povrće i avokado u svoju ishranu. “Istraživanja potvrđuju da masna riba doprinosi zdravlju mozga i može čak zaštititi od Alzheimerove bolesti,” istaknuo je Grant.