Najavljeno poskupljenje brašna moglo bi dovesti do viših cijena hljeba i pekarskih proizvoda, dok su drugi prehrambeni artikli već skuplji. Jedno od najprodavanijih ulja u BiH, koje je nedavno koštalo 2,65 KM po litru, sada je 2,9 KM. Iako postoji zaključana cijena jednog brenda ulja na 2,65 KM, cijena popularnijeg brenda u nekoliko dana porasla je za 25 feninga. Uz to, poskupjeli su kafa, čokolada, tjestenina i druge osnovne namirnice.
Predsjednik Udruženja potrošača Srednjobosanskog kantona, Admir Arnautović, naglašava da potrošači s pravom strahuju od novog vala poskupljenja. “Kod nas je dovoljno da negdje u svijetu nastupi kriza i cijene u BiH rastu, dok država minimalno interveniše. Zaključane cijene nisu značajno ublažile udar na standard građana,” izjavio je Arnautović.
On smatra da bi država trebala aktivnije kontrolisati cijene osnovnih životnih namirnica jer trgovci slobodno formiraju cijene i ostvaruju značajne profite. Najave poskupljenja brašna, kaže, pokreću lančani efekat: rastu cijene pekarskih proizvoda, a zatim i drugih usluga poput šišanja, dok se u kafićima poskupljuje kafa.
Posebno je problematično što, i kad se kriza stiša, cijene ne padaju već ostaju visoke. Najveći rast bilježi se kod voća i povrća, dok je prema septembarskim statistikama prodaja poljoprivrednih proizvoda na pijacama pala za pet posto u poređenju s istim periodom prošle godine.
Izvor: Dnevni Avaz