Visoki krvni pritisak, poznat i kao “tihi ubica”, često ne pokazuje simptome dok ne dođe do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, gotovo polovina odraslih u Evropi pati od hipertenzije, što naglašava potrebu za redovnom kontrolom i prevencijom.
Značaj redovnog mjerenja
Redovno praćenje krvnog pritiska, naročito u kućnim uvjetima, od presudne je važnosti za pravovremeno otkrivanje povišenih vrijednosti. Pritisak se smatra visokim kada sistolički (gornji) prelazi 140 mm Hg, a dijastolički (donji) 90 mm Hg. Uslijed toga, mogu se pojaviti ozbiljni problemi poput srčanih i moždanih udara.
Faktori koji doprinose povišenju pritiska
Povišeni krvni pritisak često je povezan s unosom previše soli, nedostatkom tjelesne aktivnosti, stresom te drugim faktorima. Prevencija je ključna, a promjene u načinu života mogu značajno smanjiti rizik.
Prirodna rješenja za snižavanje pritiska
Borovnice su jedan od prirodnih saveznika u borbi protiv visokog pritiska. Sadrže antocijanine koji pomažu u regulaciji pritiska, a preporučuje se konzumacija jedne porcije sedmično. Celer, poznat po svom opuštajućem učinku na arterijske zidove, može se koristiti u obliku soka kao prirodni lijek.
Također, med se ističe svojim smirujućim djelovanjem na krvne žile, dok su omega-3 masne kiseline iz ribe, poput skuše i tune, dokazano korisne za zdravlje srca. Dvije porcije masne ribe sedmično mogu značajno smanjiti rizik od povišenog pritiska.
Prevencija ključna
Uz balansiranu ishranu, redovnu fizičku aktivnost i izbjegavanje pušenja, krvni pritisak može ostati unutar zdravih granica. Ove male, ali ključne promjene mogu značajno smanjiti rizik od ozbiljnih posljedica hipertenzije.