Sve je više naučnika koji smatraju da čak i najsitnije promjene u našem ponašanju i sposobnosti obavljanja svakodnevnih zadataka mogu biti znak nekog zdravstvenog problema koji postoji, ali nije prepoznat.
Sve manja slova
Promjena rukopisa tako da slova postaju sitnija i zgusnutija može biti znak Parkinsonove bolesti. Mikrografija, kako se naziva ta pojava poznata je kao rani simptom ove bolesti, ističu stručnjaci.
Parkinsonova bolest utječe na način kako mozak programira pokrete mišića. Kao posljedica toga, ruke postaju ukočene i spore pa oboljela osoba gubi brze i tečne pokrete prilikom pisanja.
Drugi simptomi
Parkinsonova bolest je progresivno degenerativno stanje karakterizirano drhtanjem (tremorom) i usporenošću pokreta, a u najozbiljnijem obliku povezana je s dubokim fizičkim i psihičkim propadanjem.
Iako se uglavnom pojavljuje u kasnim pedesetima, deset posto oboljelih mlađe je od 50.
Bolesnici primjećuju smetnje kao što su bradikinezija (usporene radnje, otežana inicijacija pokreta, blokiranje kretnji, osiromašenje spontanih pokreta, oslabljena mimika lica), rigor (povišen tonus, ukočenost mišića, odnosno povišen otpor mišića pri izvođenju pasivnih kretnji), akinetički tremor (drhtanje u mirovanju, najčešće ruku, poput kretnji brojanja novca, a moguće i nogu i brade, pojačava se pri emocionalnom stresu) i gubitak posturalnih refleksa (nemogućnost održavanja posture tijela, nestabilnost u hodu).
U svim stadijima bolesti mogu se pojaviti i tzv. nemotorički simptomi koje oboljeli često zanemaruju jer ih ne prepoznaju kao tipične motoričke simptome: oštećenje njuha, oštećenje autonomnih funkcija (mokraćna urgencija i inkontinencija, opstipacija, konstipacija, erektilna disfunkcija…), depresija i anksioznost, tegobe sa spavanjem (produljeno dnevno spavanje, nesanica, otežano održavanje sna), oštećenje pažnje i kognitivnih funkcija do demencije, halucinacije i smetnje vida, prenosi Jutarnji.hr (tl)