Bosnu i Hercegovinu su pogodile katastrofalne prirodne nepogode, pri čemu je izgubljeno preko 20 života.
Globalna solidarnost raste, a ljudi iz cijelog svijeta žele pružiti finansijsku pomoć stanovništvu koje je pretrpjelo štetu. Ipak, većina humanitarnih organizacija u Federaciji BiH suočava se s problemom – ne mogu primati donacije putem kartica, što ozbiljno smanjuje priliv neophodnih sredstava za oporavak pogođenih zajednica.
Fondacija Mozaik radi na okupljanju ključnih predstavnika vlasti i bankarskog sektora kako bi hitno pronašli rješenje koje će omogućiti online kartično doniranje svim humanitarnim udruženjima i fondacijama u Federaciji BiH, čime bi se značajno povećao broj i iznos donacija za pomoć stanovništvu u nevolji, piše Akta.ba.
HUMANITARNE ORGANIZACIJE U PRVIM REDOVIMA
Poznato je da humanitarne organizacije, koje brinu o najranjivijim kategorijama društva, uvijek prve pristižu u pomoć u slučajevima prirodnih katastrofa. Njihove aktivnosti ovise isključivo o donacijama građana. Međutim, zbog nejasnih propisa, mnoge donacije ne stižu do njihovih računa ili se smanjuju zbog visokih troškova bankovnih transakcija, naročito za uplate iz inostranstva.
Fondacija Mozaik je u nastojanju da riješi ovaj problem kontaktirala nekoliko vodećih humanitarnih organizacija u zemlji.
“U današnjem digitalnom svijetu, donacije putem interneta i kartica postale su neophodne za mnoge organizacije koje pružaju socijalne usluge. Ovaj način doniranja olakšava donatorima, posebno iz inostranstva, a pojednostavljuje proces prikupljanja sredstava, osigurava transparentnost i smanjuje administrativne troškove. To bi nam omogućilo da pružimo efikasniju pomoć ljudima u potrebi,” izjavio je Miroslav Valenta iz Caritasa Bosne i Hercegovine.
NEEFIKASAN SISTEM DONIRANJA
Mersiha Imamović iz Međunarodnog foruma solidarnosti EMMAUS ističe da donatori i udruženja bez mogućnosti online kartičnog doniranja snose dodatne troškove.
“Donatori koji šalju sredstva putem bankovnih računa često izražavaju nezadovoljstvo jer se iznosi donacija smanjuju zbog visokih transakcijskih provizija. Broj donacija opada upravo zbog nedostatka mogućnosti kartičnog doniranja,” pojašnjava Imamović.
Zbog ovako visokih troškova i neefikasnog sistema doniranja, mnogi donatori odustaju, ili se odluče donirati tek prilikom posjete Bosni i Hercegovini, što predstavlja veliki problem u hitnim situacijama poput ove.
Uvođenje opcije kartičnog doniranja poboljšalo bi transparentnost organizacija i omogućilo veću pristupačnost donatorima.
Fondacija Mozaik je zatražila podršku Agencije za bankarstvo Federacije BiH, koja je dala pozitivno mišljenje o uvođenju online kartičnog doniranja za udruženja i fondacije.
Sljedeći korak je dobivanje podrške Federalnog ministarstva finansija, čime bi se bankama omogućilo da implementiraju sistem kartičnog doniranja za humanitarne organizacije u skladu sa zakonskim propisima.
Planiran je sastanak s Ministarstvom finansija Federacije BiH kako bi se pronašao način za uvođenje kartičnog doniranja u skladu s EU normama, Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, te zakonima Federacije BiH. Cilj je omogućiti građanima, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, da brzo i jednostavno doniraju karticama svim humanitarnim organizacijama u Federaciji BiH.
Uz podršku Vlade Sjedinjenih Američkih Država putem USAID-a Bosne i Hercegovine, Fondacija Mozaik okuplja relevantne predstavnike kako bi se što prije našlo rješenje za uvođenje ovog sistema.
“Ovo će značajno povećati broj i iznos donacija za ugroženo stanovništvo,” zaključuju iz Fondacije Mozaik.
Izvor: Akta.ba