Treba li BiH uvesti obavezno glasanje na izborima?

Rasprava o obaveznom glasanju u BiH mogla bi ponovno oživjeti u svjetlu trenutne niske izlaznosti, ali za sada nema naznaka konkretnijih koraka ka usvajanju ovakvih mjera.
izlaznost glasanje opci izbori bih tuzla gradska izborna komisija
(Treba li u našoj zemlji uvesti obavezno glasanje-Foto: D. Zabuš)

iska izlaznost birača, koja je obilježila ove, kao i prethodne izborne cikluse u Bosni i Hercegovini, ponovno je pokrenula rasprave o uvođenju obaveznog glasanja i novčanog kažnjavanja građana koji ne ispunjavaju svoju biračku dužnost.

O ovom prijedlogu raspravljalo se još početkom januara ove godine na sastanku vladajuće koalicije na državnom nivou, ali od tada nije bilo nikakvih značajnijih pomaka. Iako je dogovor postignut u Laktašima sadržavao niz problematičnih rješenja, tema obaveznog izlaska na izbore nije privukla veću pažnju, a ubrzo je pala u zaborav.

Obavezno glasanje već je regulisano zakonom u nekoliko zemalja, uključujući Belgiju, Luksemburg i Grčku, a dijelom i u Francuskoj, gdje je obavezno samo na izborima za gornji dom parlamenta.

Belgija, Luksemburg, Grčka – primjeri obaveznog glasanja

Belgija je među prvima uvela obavezno glasanje 1893. godine. Građani koji ne izađu na izbore moraju navesti opravdan razlog kako bi izbjegli sankcije, a novčane kazne se kreću između 40 i 80 eura. Višestruki prekršitelji mogu biti kažnjeni s do 200 eura, a ukoliko četiri puta u 15 godina ne izađu na izbore, može im biti zabranjeno glasanje. Također, osobama koje često ne glasaju otežava se zapošljavanje u javnom sektoru.

U Luksemburgu je glasanje obavezno za sve, osim za osobe starije od 75 godina i one koji su na dan izbora van zemlje. Oni koji ne glasaju bez opravdanog razloga suočavaju se s novčanom kaznom između 100 i 250 eura, dok kazne za ponovljeno neglasanje mogu doseći i do 1000 eura.

Grčka je uvela obavezno glasanje 1926. godine, ali su od ove obaveze izuzete osobe starije od 70 godina, te oni koji su hospitalizirani ili van zemlje u vrijeme izbora. Iako zakon predviđa čak i kazne zatvora za neizlazak na izbore, takvi slučajevi nisu zabilježeni u praksi. Ranije su postojale sankcije poput zabrane izdavanja pasoša, vozačkih ili radnih dozvola za one koji ne glasaju, no te mjere su ukinute 2000. godine.

Rasprava o obaveznom glasanju u BiH mogla bi ponovno oživjeti u svjetlu trenutne niske izlaznosti, ali za sada nema naznaka konkretnijih koraka ka usvajanju ovakvih mjera.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *