Francuzi uz dosta sreće savladali Belgiju i prošli dalje

Reprezentacija Francuske plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva nakon što je večeras uz dosta sreće pobijedila Belgiju s minimalnih 1:0. Iako su mnogi očekivali spektakularan derbi, utakmica nije ispunila očekivanja.
Euro, Francuska, Austrija
(Izuzetno loša utakmica Francuske koja je na kraju prošla dalje – Foto: X)

Francuzi su dominirali posjedom lopte od samog početka, dok su se Belgijanci fokusirali na kontranapade. Prvih pola sata prošlo je bez ozbiljnijih prilika. Prvu ozbiljniju šansu imala je Francuska u 34. minuti kada je Kounde centrirao, ali je Thuram loše šutirao glavom preko gola.

U nadoknadi prvog poluvremena Tchouameni je imao priliku, ali je i on šutirao preko gola. U drugom poluvremenu, Francuska je nastavila prijetiti. Tchouameni je ponovo bio u prilici u 49. minuti, ali bez promjene rezultata. Kounde i Thuram su ponovo kombinovali u 51. minuti, ali Thuram opet nije uspio pogoditi okvir gola.

Mbappe je u 54. minuti prošao dvojicu belgijskih igrača i šutirao preko gola. Belgijanci su imali šansu u 61. minuti kada je Carrasco krenuo sam prema golu, ali ga je Hernandez blokirao. Lukaku je deset minuta kasnije šutirao, ali je Maignan odbranio.

Francuzi su uzvratili u 64. minuti preko Salibe, ali njegov šut s pet metara nije bio precizan. Mbappe je imao još jednu šansu u 79. minuti, ali je ponovo šutirao preko gola. De Bruyne je četiri minute kasnije dobro šutirao s 18 metara, ali je Maignan odbranio.

Pobjednički gol Francuske pao je u 85. minuti kada je Kolo Muani šutirao, a lopta se odbila od Vertonghena i završila u mreži. Belgijanci su pokušali izjednačiti u završnici, ali bez uspjeha. Francuska će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika meča Portugal – Slovenija koji se igra večeras. (sb)