Maestralna Švicarska savladala indisponiranu Italiju!

Fudbalska reprezentacija Italije, koja je 2006. godine u Berlinu osvojila Svjetsko prvenstvo, ispala je s Evropskog prvenstva nakon poraza od Švicarske sa 2:0 u prvoj utakmici osmine finala.
(Maestralna Švicarska ide dalje- Foto: X)

Švicarska je dominirala tokom cijele utakmice. Prva ozbiljnija šansa dogodila se u 24. minuti kada je Gianluigi Donnarumma odbranio udarac Breela Emboloa. Švicarci su poveli u 37. minuti golom Rema Freulera, nakon asistencije Vargasa. Donnarumma nije uspio adekvatno reagirati na šut.

U prvom minutu nadoknade, Donnarumma je ponovo spašavao Italiju, odbranivši slobodan udarac Fabiana Riedera. U drugom poluvremenu, na samom otvaranju, Ruben Vargas je postigao gol za 2:0 nakon asistencije Arbishcera. Italijani su imali priliku vratiti se u igru u 75. minuti, ali Scamacca je pogodio stativu.

U 88. minuti, Italija je tražila penal, ali sudija Marciniak nije smatrao da je bilo osnova za kazneni udarac. Marciniak je produžio utakmicu samo dvije minute, što je značilo da Švicarska mirno može privesti meč kraju.

Švicarska je tako postala prva reprezentacija koja se plasirala u četvrtfinale, gdje će se 6. jula u Düsseldorfu suočiti s pobjednikom meča između Engleske i Slovačke. (nn)