Sloboda deklasirala Široki Brijeg i prekinula neugodnu tradiciju (Foto)

U susretu 6. kola Premijer lige BiH nogometaši Slobode večeras su na stadionu Tušanj u Tuzli pobijedili ekipu Širokog Brijega rezultatom 3:0 (2:0).

Da je ko prije utakmice Tuzlacima ponudio bod, vjerovatno bi ga objeručke prihvatili. Jer u posljednjih devet utakmica s ovim rivalom, samo su dva puta remizirali, a posljednji put pobijedili su prije četiri godine.

Uz sve, Široki do ove utakmice još nije doživio poraz. Ali, večeras na Tušnju jeste i to kakav.

Sloboda je vodeći pogodak postigla u 5. minuti. Saša Maksimović je asistirao Saidu Husejinoviću koji je pored dvojice igrača stvorio prostor za udarac, a onda je sa oko 15 metara precizno šutirao po zemlji, u udaljeniji kut i golman Martin Zlomislić je bio nemoćan – 1:0.

Nakon toga uslijedila je prava opsada gola Slobode, ali bez pravih prilika za gol. Odbrana domaćin, na čelu s Dejanom Uzelcem i golmanom Adnanom Golubovićem, bila je vrlo sigurna.

U 37. minuti direktan crveni karton dobio je golman gostiju Zlomislić, nakon faula u skoku nad Jasminom Osmićem. Zamijenio ga je Dario Miškić, ali nije bio sreće da na Tušnju ostane nesavladan.

U finišu prvog poluvremena nova radost domaćih. Sjajan pogodak u prvoj minuti nadoknade postigao je Nemanja Tomašević, “topovskim” udarcem s ivice “kaznenog” prostora pod gredu i pobjeda “crveno-crnih” je bila na vidiku – 2:0.

Iako s igračem manje, ekipa trenera Tonija Karačića igrala je ofanzivno u nastojanju da smanji rezultat i meč dovede u neizvjesnost.

Međutim, u 74. minuti susret je definitivno riješen. Kapiten Amar Beganović je ubacio loptu u peterac, a najbolje je se snašao Dženis Beganović koji je postigao debitantski gol u dresu Slobode i ekipa Gradimira Crnogorca konačno je slavila tri boda, ali i rušenje “prokletstva” zvanog Široki Brijeg.

Poslije ovog kola dolazi pauza zbog nastupa reprezentacije BiH, a Sloboda mirnije odlazi na petnaestodnevni odmor, ovoga puta sa sedam bodova i boljom pozicijom od one koju su joj “optimisti” proricali.

FK Sloboda: Golubović, Jusić, Uzelac, Beganović, Husejinović, Beganović, Tomašević, Kurtalić, Predragović, Osmić, Maksimović. Trener: Crnogorac

NK Široki Brijeg: Zlomislić, Cipetić, Obšivač, Čuljak, Ćorić, Jurilj, Jović, Marić, Radeljić, Begić, Pervan. Trener: Karačić  (M. Petrović – Foto: Miroslav Petrović)