Pobjeda “zmajeva” za kraj mukotrpnih kvalifikacija

0
106

Konačno su za reprezentaciju Bosne i Hercegovine završene kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, koje su bile jedne od najgorih u njenoj historiji. Zmajevi su ove kvalifikacije zaključili trijumfom u Vaduzu protiv Lihtenštajna s 3:0.

Tako je naš državni tim borbu u kvalifikacijama završio na četvrtom mjestu sa 13 bodova iz deset mečeva. Ispred Zmajeva su se na Euro kvalifikovale Finska i Italija, a treća je završila Grčka.

Zmajevima sada ostaje nada da će se na Euro plasirati putem baraža Lige nacija, u kojem su im za sada mogući rivali Irska i Sjeverna Irska. Žrijeb će se održati u petak.

Od samog početka utakmice Bosna i Hercegovina je imala inicijativu, čuvala loptu u svojim nogama, ali nije imala rješenje za dupli odbrambeni blok postavljen od strane domaćina.

Pokušavali su mlakim udarcima Izet Hajrović, Haris Hajradinović i Armin Hodžić, ali to nije pretjerano zabrinulo golmana Lihtenštajna Benjamina Buchela.

Priliku je zatim imao i Ermin Bičakčić, koji je nakon centaršuta Hajradinovića iz slobodnjaka s 25 metara, glavom šutirao pored gola.

Bezidejna igra je nastavljena, ali u finišu su Zmajevi došli do dvije jako dobre prilike. Prvu veliku šansu su Zmajevi imali u 38. minuti. Tada je Hodžić iz sjajne pozicije šutirao, zaustavio ga Buchel, a odbijenu loptu je iz čiste situacije na tribine poslao Hajradinović.

Šest minuta poslije nakon centaršuta iz kornera Hodžić odlično šutira glavom, ali loptu ispod prečke vadi Buchel…

U nastavku su se Zmajevi probudili, a prva prilika je viđena u 50. minuti. Tada je Dino Hotić, koji je na pauzi zamijenio Duljevića, ubacio, a Hodžić glavom šutirao visoko preko gola.

Pet minuta poslije Hotić iznenada dolazi u veliku priliku, imao je čist zicer, ali i on prebacuje gol…

Odlučnije su Zmajevi ušli u nastavak utakmice, a to se isplatilo u 57. minuti, kada su stigli do vodstva. Hodžić je s desne strane ubacio, loptu glavom prebacio Hajradinović, a u mrežu ju je s druge stative zakucao Eldar Ćivić.

Poslije osam minuta na semaforu je pisalo 0:2, a vodstvo Zmajeva je udvostručio Hodžić. On je nakon dodavanja Mate Jajala sebi izgradio poziciju za šut s 20 metara, te lijepim udarcem matirao Buchela za 0:2.

Brzo je BiH stigla i do trećeg gola, a ponovo je strijelac bio Hodžić, koji je odigrao sjajno poluvrijeme. Istrčao je sam pred Buchela, zaobišao ga i zatresao mrežu po drugi put.

Džeko u 81. minuti propušta dobru priliku. Lopta mu je otišla preko noge i šutirao je pored gola.

Završeno je 0:3.

Dakle, Zmajevi su kvalifikacije završili na četvrtom mjestu u grupi “J”, te ih sada očekuje baraž Lige nacija u kojem će protivnika saznati uskoro. Mogući rivali su za sada Irska i Sjeverna Irska, a žrijeb je u petak u Nionu.

Lihtenštajn – Bosna i Hercegovina 0:3 (Ćivić 57’, Hodžić 65’, 72’)

Stadion Rheinpark, Vaduz. Gledalaca: 3.000. Sudija: Halis Ozkahya (Turska). Žuti kartoni: Brandle, Frick (Lihtenštajn).

Lihtenštajn: Buchel, Brandle, Goppel, Malin, Frick (od 83. Gubser), Salanović (od 46.Yildiz), M.Buchel, Hasler, Wolfinger, Rechsteiner, Polverino (od 68. Frommelt).

BiH: Pirić, Bičakčić, Ćivić, Memišević, Mihojević (od 71. Džeko), Sarić, Jajalo, Hajradinović (od 65. Bešić), Duljević (od 46. Hotić), Hodžić i Hajrović. (SC Sport, TL)