Idemo na Eurobasket: Zmajevi pobijedili i Latviju!

Neustrašivi Bosnićevi Zmajevi su ostvarili ogroman uspjeh, a pred njima je večeras bila nemoćna i Latvija, koju su savladali sa 79:73 i tako se uspjeli plasirati na Evropsko prvenstvo koje će biti održano 2022. godine!

Pred neustrašivim Bosnićevim Zmajevima nemoćna i Latvija: Idemo na Evropsko!

Odigrali su ponovo odličan meč Zmajevi na Ilidži, te nakon Bugarske savladali i Latviju, a sada, dva kola prije kraja već imaju osiguran plasman na Eurobasket i mogu mirno privesti kvalifikacije kraju.

Latvijci su bolje otvorili meč i na startu došli do prednosti od 2:9, nakon čega trojkom uzvraća Edin Atić, a to je razbudilo Zmajeve, koji serijom 7-0 hvataju priključak i dolaze do poravnanja.

Potom tri i po minute prije kraja prve dionice Sulejmanović svojim poenima donosi prvo vodstvo BiH od 12:11, a Roberson ga povećava sjajnom trojkom nakon čega je uslijedio i time-out gostiju.

Uslijedila je kriza u napadu reprezentacije BiH, koja se nekoliko minuta mnogo mučila i bila bez ideje, a to je prekinuo pogodak Miloševića za 22:19 nakon tri minute igre u drugoj dionici.

Nije u napadačkim akcijama briljirala ni Latvija, koja se također jako patila, te imala veliki broj izgubljenih lopti, čak jedanaest već u prvom poluvremenu.

U završnici druge četvrtine su se raspucali Zmajevi i s dvije postignute trojke stigli i do dvocifrene prednosti od 40:28. S tim rezultatom se otišlo i na odmor.

Nastavak, tačnije treća dionica, donosi još bolju igru Zmajeva, a prednost je nastavila rasti i narasla je čak do +15. Treća dionica je okončana vodstvom BiH od 60:45.

Latvija nešto bolje otvara posljednju dionicu i počinje da smanjuje prednost, a kada je rezultat bio 64:54, Bosnić je morao zatražiti time-out. Ipak, nastavili su naši košarkaši praviti greške u napadu i davati šansu Latvijcima da se vrate.

Spustili su prednost BiH na -8, činilo se da će Zmajevi krizu prevazići trojkom Robersona na pet minuta prije kraja koja im je vratila dvocifrenu prednost, ail ponovo su i nakon toga nastavili griješiti naši momci i Latvija prilazi na samo pet poena zaostatka (69:64).

Ipak, nakon toga uspijeva BiH da napravi jako važnu seriju od 4:0 na tri minute prije kraja, a pogađali su Lazić i večeras sjajni Kamenjaš.

Do kraja je BiH bez većih problema uspjela sačuvati prednost i slaviti veliku pobjedu za odlazak na Evropsko!

Zmajeve je predvodio fantastični mladi centar Kenan Kamenjaš sa 19 poena, a isto toliko je ubacio i Edin Atić.

Kod gostiju je Lomazs ubacio 19, a Meiers i Skele po 13.

Bosna i Hercegovina – Latvija 79:73 (20:17, 20:11, 20:17, 19:28)

Bosna i Hercegovina: Atić 19, Gegić 2, Kamenjaš 19, Milošević 6, Roberson 12, Sulejmanović 10, Penava 2, Lazić 9, Čampara, Vrabac, Sejfić, Pašalić.

Latvija: Lomazs 19, Meiers 13, Mejeris 8, Skele 16, Zoriks 4, Ate 3, Laksa 8, Vitols, Jakovics, Freimanis, Cavars, Berzins. (Scspot, tl)