Evropska liga: Poraz Zrinjskog u Švedskoj i Sarajeva u Zenici (Video)

0
160

U prvoj utakmici trećeg pretkola Evropske lige Malmo je rezultatom 3:0 bio bolji od Zrinjskog i tako je gotovo pa sigurno zakoračio u play-off rundu ovog takmičenja.

Šveđani su odmah na startu utakmice preuzeli kontrolu igre, a izabranici Harija Vukasa su se svjesno povukli i branili sa gotovo svim igračima u polju.

No, takva igra je davala rezultat, pošto Malmo u prvih pola sata nije imao kvalitetne šanse. Sve dok Markus Rosenberg nije propustio stopostotnu šansu. Nakon greške Šovšića bio je sam pred gotovo praznim golom Plemića, ali je propustio prazan gol.

A, onda je Zrinjski imao kolosalnu šansu. Nakon jednog ispucavanja Miljan Govedarica je sam trčao ka golmanu domaćih, ali je onda šutirao katastrofalno preko gola.

Kazna je uslijedila dvije minute kasnije. Šveđani su izveli korner, niko nije uspio izbaciti loptu, a Bengtsson je šalje u mrežu nakon pravog rikošeta. To je bilo sve u prvom poluvremenu.

Drugi dio igre donosi nešto drugačije stanje na terenu. Malmo je svjesno ‘stao’ s napadima, te čekao grešku Zrinjskog koji se morao malo i otvoriti.

To su dočekali u 66. minuti kada je Anders Christiansen pogodio nakon asistencije Rosenberga za 2:0.

Svaki napad bila je opasnost po gol, a treći pogodak vidjeli smo u 74. minuti kada je Rieks pogodio nakon odbijene lopte na lijevu stranu.

Do kraja se rezultat nije mijenjao, pa je Malmo ostvario ubjedljiv trijumf u prvom meču trećeg pretkola Evropske lige.

Fudbaleri Sarajeva su na Bilinom polju poraženi u prvoj utakmici trećeg pretkola Evropske lige, a bolji od bordo tima je bio bjeloruski BATE Borisov rezultatom 1:2.

BATE je u ovom susretu skupo naplatio greške ekipe Husrefa Musemića, te stekao prednost pred revanš, ali je nadu Sarajevu kasnim golom u 89. minuti ostavio Haris Handžić, koji je pogodio za konačnih 1:2.

Mladi Đokanović je i u ovoj utakmici dobio priliku od Husrefa Musemića, a u 15. minuti je napravio nekoliko lijepih poteza. Prošao pored par gostujućih fudbalera, a centaršut prema Handžiću je bio zamalo prejak.

Četiri minute poslije, Vladan Kovačević je morao vaditi loptu iz svoje mreže.

Po lijevoj je strani probio Moukam, u posljednji tren stigao loptu i ubacio je pred gol domaćih, a mrežu je lagano zatresao Baga za 0:1.

U 70. minuti Boucaut dosudio je penal za goste.  Jedan fudbaler je pobjegao Laziću, ovaj ga je srušio i bilo je to dovoljno Belgijancu da pokaže na kreč. Siguran realizator bio je Moukam, koji je pogodio za 0:2.

U 77. minuti je sudija iz Belgije odlučio prekinuti utakmicu nakon ubacivanja nekoliko petardi i baklji na teren, a nakon pauze od par minuta, meč je nastavljen.

Sarajevo je u finišu ipak došlo do pogotka koji mu ostavlja nadu da u revanšu može dalje.

Lijepa je to bila akcija, Šišić je centrirao s desne strane, a Handžić glavom matirao Chichkana za erupciju oduševljenja na Bilinom polju i 1:2.

Nakon toga nova prilika za Sarajevo. Ponovo je Handžić šutirao glavom, Chichkan je vrhovima prstiju odbranio i lopta je odsjela na prečki.

Pravu ofanzivu Sarajeva smo gledali nakon toga, a novu priliku je imao bordo tim preko Šišića. Handžić ga je lijepo proigrao, ali je krilni fudbaler u sjajnoj situaciji promašio cijelu loptu.

Vladala je nevjerovatna atmosfera na Bilinom polju u završnici utakmice, ali fudbaleri Sarajeva nisu uspjeli stići do drugog gola i poravnanja. Ipak, i ovaj rezultat im ostavlja određenu nadu pred revanš u Borisovu.