Bosnićevi “zmajevi” poraženi u punom Mejdanu, Grci pokazali iskustvo (Foto)

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je u drugom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2021. godine poražena od Grčke sa 65:70.

Naši momci su odigrali maksimalno borbenu utakmicu, u prvom poluvremenu je to izgledalo sasvim pristojno, bolje i od meča iz Rige protiv Latvije u kojem su slavili. Uslijedio je pad u drugom poluvremenu, kada je Grčka igrala puno bolje te stekla veliku prednost od 16 poena razlike, ali se Zmajevi bude u samom finišu.

Zmajevi se bude tri minute prije kraja i tope prednost Grka sa -16 na -5, ali gosti ipak nisu dopustili da dođe do preokreta i iznenađenja, te su slavili 65:70.

Heleni su stigli do svoje druge pobjede u dvije utakmice, pošto su u prvom kolu savladali i Bugarsku, dok su reprezentativci BiH sada na omjeru od jedne pobjede i jednog poraza. To je scenario koji bi svi potpisali prije ove dvije utakmice koje su odigrane…

Zmajevi su odlično ušli u utakmicu nošeni fantastičnim navijanjem s tribina Mejdana, a prvi poeni su bili nevjerovatni. Filip Adamović je bacio alley-oop za Miralema Halilovića, koji sjajno zakucava.

Nastavili su momci Vedrana Bosnića igrati u dobrom ritmu, ali je uslijedio mali pad u finišu četvrtine, što su Grci znali iskoristiti i doći do vodstva od 16:17.

U drugom periodu ekipe se smjenjuju u vodstvu te gledamo rezultatsku “klackalicu”, a novi blagi pad Zmajeva ponovo dolazi u finišu četvrtine. Tada je Grčka stekla prednost od šest poena, s kojom odlazi na odmor. Bilo je 34:40.

Grci odlučnije ulaze u nastavak utakmice, te pogocima Margaritisa za dva, a onda i Agravanisa za tri poena stižu na +10 (35:45). Potom se bude Zmajevi, prilaze na četiri poena razlike, ali na nešto manje odpet minuta do kraja treće dionice Grci vraćaju dvocifrenu razliku (39:51).

Sa dvije trojke u posljednjoj minuti treće četvrtine Grci odlaze na velikih +16 (43:59).

U posljednjoj dionici Zmajevi dugo nisu pokazivali znakove života, a onda na tri minute do kraja prave sjajnu seriju i prilaze na pet poena zaostatka (58:63).

U posljednju minutu se ulazi s prednošću od svega 68:65 za Helene, zahvaljujući nevjerovatnoj trojci Atića uz prekršaj, a pogodio je i dodatno slobodno bacanje.

Nakon promašaja Grka za tri poena u narednom napadu, oni dolaze do skoka, a zatim nakon novog promašaja napad imaju Zmajevi. Atić je probio, ali promašio polaganje uz, mora se reći, sumnjivu odluku sudija da ne dosude prekršaj.

Grci su poslije sigurni sa linije slobodnih bacanja i postavljaju konačnih 70:65.

Dimitrios Agravanis je vodio goste do pobjede sa 17 poena, Margaritis je dodao 14, dok je 13 koševa postigao Giannoulis Lorentzakis.

Kod Bosne i Hercegovine je najefikasniji bio Milan MIlošević s 17 poena, Edin Atić je dodao 13, dok je Miralem Halilović meč završio s 9 ubačaja.

Trenutno je naša reprezentacija na trećem mjestu grupe H, Grci su prvi s dvije pobjede, dok je drugoplasirana selekcija Bugarske.