Bh. nogometašice savladale Izrael u Zenici

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je danas u Zenici selekciju Izraela s 1:0, u susretu šestog kola kvalifikacijske grupe B za Evropsko prvenstvo 2021. godine.

Nakon što u prvom poluvremenu nije bilo golova, BiH je u 65. minuti povela preko Milene Nikolić. Kapitenica bh. tima je na oko 35 metara od gola prihvatila dubinsku loptu Nikoline Dijaković, zaobišla i gostujuću golmanicu Amit Cohen te dovela svoju reprezentaciju u vodstvo. Ispostavilo se da je to bio i konačan rezultat.

Prethodno su i gošće u 60. minuti imale izglednu priliku preko Lee Sima Falkon, koja je na oko 13 metara bila sama pred bh. golmanicom Enverom Hasanbegović, a nije najbolje šutirala pa je Hasanbegović lako odbranila njen prizeman šut.

Bio je to drugi trijumf bh. tima u međusobnim duelima u ovim kvalifikacijama, jer su polovinom novembra prošle godine i na gostovanju u Izraelu slavile s 3:1. Pred početak današnjeg susreta, izvršni direktor sektora za sport NSBiH Elmir Pilav i bh. selektorica Samira Hurem uručili su prigodne poklone Amiri Spahić, koja se zvanično oprostila od reprezentativnog dresa.

Susret je u Trening centru Nogometnog saveza BiH u Zenici pratilo oko 400 gledalaca. BiH u nastavku kvalifikacija 10. marta gostuje kod Malte, a Izrael istog dana dočekuje Gruziju. U okviru iste grupe, večeras u 18.30 sati igraju Malta i Gruzija.

Tabela grupe B: Italija 18, Danska 15 (-1), BiH 12, Izrael 1 (-1), Malta 1 (-1) te Gruzija 0 (-1) bodova.

Nogometašicama BiH se protiv Izraela opet isplatilo stpljenje, trud i zalaganje

Ženska nogometna selekcija Bosne i Hercegovine porazila je danas u Zenici selekciju Izraela s 1:0 (0:0), čime su izabranice selektorice Samire Hurem upisale četvrtu pobjedu te se učvrstile na trećem mjestu u kvalifikacijskoj grupi B za Evropsko prvenstvo 2021. godine u Engleskoj.

BiH sada ima 12 bodova, tri manje od Danske koja ima utakmicu manje te šest manje od vodeće Italije, koja kao i Danska također ima maksimalan učinak u dosadašnjem toku kvalifikacija. BiH ima omjer četiri pobjede i dva poraza.

– Presretna sam zbog pobjede i čestitam svojim igračicama. Rekla sam da će biti teška utakmica, da je Izrael teška ekipa, ali opet smo pokazali da smo bolji – kazala je Hurem, koja napominje da je bh. tim sastavljen od mladih igračica pa im ova, nova tri boda puno znače.

Hurem je istakla doprinos u skautiranju Izraelki skauting tima muške seniorske reprezentacije BIH, što im je pomoglo u pripremi za ovu utakmicu. Naredni susret igra se već 10. marta na Malti.

– Na nama je sada da što prije oporavimo igračice, jer će i teren biti težak. Igrat ćemo na terenu s plastičnom travom. Opet ćemo igrati na tri boda, a ja vjerujem u svoje igračice – istakla je Hurem.

Kapitenica Milena Nikolić, koja je bila strijelac jedinog gola na utakmici, zahvalila je na podršci publici u Trening centru Nogometnog/Fudbalskog saveza u Zenici.

– Definitivno su danas bili naš „12 igrač“ na terenu. Moram da čestitam svojim saigračicama, stručnom štabu – odradili smo jedan veliki posao. Igračice su dale svoj maksimum, ispunile su sve zadatke koje nam je stručni štab postavio pred ovu utakmicu. Moj je gol bio samo „šlag na tortu“- kazala je Nikolić.

Ona je također napomenula da su znali da su gošće, uprkos trijumfu bh. tima u Izraelu s 3:1, „tvrda“ ekipa, ali da se ipak njihov trud i zalaganje na kraju isplatilo.(f,tl)