Švedska nakon produžetaka pobijedila Dansku i izborila finala EP

0
190

U drugom polufinalnom meču EP u rukometu koje se igra u Hrvatskoj, selekcija Švedske je nakon produžetaka pobijedila Dansku s 35:34 i plasirala se u finale u kojem će igrati protiv Španije.
Iako su Danci bili favoriti, Švedska je na poluvremenu vodila 16:14, prije svega na krilima golmana Andreasa Palicke sa sedam odbrana.

Šveđani su stalno držali minimalno dva gola prednosti i veći dio nastavka, ali posljednjih deset minuta donijelo je odličnu igru Danaca, koji su u 55. minuti poravnali na 25:25 i uslijedila je velika drama.

I onda, Zachrisson je sa dva brza gola ponovo odveo Švede na +3, te je 50 sekundi prije kraja izgledalo da je sve riješeno. Ipak, desilo se čudo. Svan je sa dva gola, i to drugim u posljednjoj sekundi kada je zabio za 28:28, donio Dancima produžetke.

Pishološka prednost je bila na strani Danaca, ali ni to nije pokolebalo Švedsku koja je bila bolji rival cijeli meč i nakon dva produžetka po pet minuta, zasluženo je izborila plasman u polufinale.

Neočekivano ali zasluženo. Umjesto finala Francuska – Danska, gledat ćemo dvoboj Španaca i Švedjana, koje se igra u nedjelju. (tl)