Pirova pobjeda “zmajeva” protiv Estonije, Meša odlazi u zaborav!

0
64

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je večeras u Tallinnu selekciju Estonije sa 2:1, u posljednjem susretu kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji.

Strijelac oba gola za BiH bio je Izet Hajrović, u 48. i 84. minuti, dok je Antonov u 75. minuti postigao gol za Estoniju.

Izabranici selektora Mehmeda Baždarevića tako su pobjedom okončali ovaj ciklus kvalifikacija u kojem su osvojili treće mjesto te još jednom ostali bez plasmana na veliko takmičenje.

Nakon poraza od Belgiji u prošlom kolu na Grbavici reprezentacija BiH ostala je bez šansi da igra baraž te je Baždarević večeras odlučio na teren izvesti potpuno izmijenjen sastav, sa samo trojicom igrača u prvoj postavi u odnosu na tim koji je počeo meč s Belgijom, a na klupi je ostao kapiten Edin Džeko.

Prvih 45 minuta igrači obje ekipe nisu pružili mnogo. U drugom poluvremenu BiH je ipak uspjela da postigne pogodak. Izet Hajrović u 48. minuti iskoristio je grešku odbrane Estonije i izašao sam pred gol te savladao Aksalua. BiH je mogla udvostručiti prednost u 71. minuti, ali je je Kodro upropastio “zicer”.

Izet Hajrović (Arhiva)

Četiri minute kasnije Estonci su došli do izjednačenja. U 75. minuti Antonov je sa 18 metara snažnim udarcem savladao Asmira Begovića.

Ipak, u 84. minuti BiH ponovo dolazi do vodstva. Džeko, koji je u 65. minuti ušao u igru umjesto Ibiševića, dobro je uposlio Hajrovića a nogometaš Werdera sa desne strane prizemnim udarcem trese mrežu za konačnih 2:1.

Na ovoj utakmici najvjerovatnije se od dresa reprezentacije oprostio Vedad Ibišeević, kome ovom prilikom hvala za sve što je dao našoj repki.

Oprostio se i selektor Meša Baždarević. U svojoj zadnjoj utakmici pobijedio je Estoniju, ali je to Pirova pobjeda, jer naši nisu došli ni do baraža, u koji idu Grci, dok je Belgija ranije osigurala nastup u Rusiji.

Selektor Meša Baždarević odlazi u zaborav. Teško da će iko pamtiti njegova dva mandata u vođenju reprezentacije. Oba neuspješna! (tl, f)

Poznato svih devet evropskih ekipa učesnica SP-a i putnici u baraž

Nogometaši Portugala posljednji su osigurali direktan plasman iz evropske zone kvalifikacija za svjetsko prvenstvo u Rusiji.

Portugalci su u posljednjem kolu u grupi B pobijedili dosad neporaženu Švicarsku sa 2:0 i preuzeli prvo mjesto na tabeli. Švicarci, koji su prije večerašnje utakmice imali maksimalan učinak, ipak će morati kao drugoplasirani igrati baraž.

Francuska je također pobjedom nad Bjelorusijom 2:1 ovjerila prvu poziciju u grupi A, ispred Švedske koja je večeras poražena od Holandije sa 2:0. Holanđanima je bila potrebna pobjeda od sedam golova razlike da Šveđanima ‘preotmu’ drugu poziciju i igraju baraž, ali je to ipak bio prevelik zalogaj za izabranike selektora Dicka Advocaata.

Plasman na SP ranije su osigurale selekcije Njemačke, Srbije, Poljske, Engleske, Španije, Belgije i Islanda.

U baražu će igrati Hrvatska, Grčka, Italija, Danska, Irska, Sjeverna Irska, Švicarska i Švedska. Najlošija drugoplasirana reprezentacija u kvalifiakcijama koja je ostala bez baraža je Slovačka.

Izvlačenje parova baraža bit će obavljeno 17. oktobra u Zurichu.